Wykłady w Zamku Królewskim 2017/18

Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

zaprasza na

cykl wykładów z historii sztuki ‘Inspiracje. Od Botticellego do Botero’ 2017/18

prowadzonych przez Przemysława Głowackiego

Po raz kolejny zapraszamy na całoroczny cykl wykładów dotyczących historii sztuki. W tym roku tematem będzie inspiracja twórczości artystycznej i jej źródła na przykładzie najwybitniejszych artystów z różnych epok. Kurs ma charakter popularnonaukowy i warto polecić go tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką, ale też tym, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę z tej dziedziny. Z drugiej strony problemowy charakter tematów pozwala na wnikliwsze przyjrzenie się wybranym zjawiskom. Zajęcia odbywają się w Zamku Królewskim w Warszawie, który jest pomnikiem historii naszego kraju, ale też miejscem prezentowania ważnych dzieł sztuki.
W związku z dużym zainteresowaniem każdy wykład jest powtarzany. Jednak przy opłacaniu I semestru należy się zdecydować, o której godzinie chce się uczestniczyć w zajęciach.

  • wykłady prowadzone są we wtorki o godzinie 14.30 i powtarzane o godzinie 16.00
  • czas trwania jednego wykładu ok. 75 minut
  • opłatę za I semestr oraz II semestr (2 x 13 spotkań) w wysokości 2 x 100 zł należy uiścić w kasie Zamku
  • bilety (wejściówki na I semestr) dostępne od 15 września 2017 w kasie Zamku
  • bilety (wejściówki na II semestr) dostępne od 30 stycznia do 11 lutego 2018 r. tylko dla osób kontynuujących zajęcia I semestru (przy zakupie nalezy okazać poprzednią wejściówkę)
  • od 13 lutego 2018 r. sprzedaż pozostałych wolnych miejsc na II semestr

Tematy wykładów:

I semestr

17.10 Dawni mistrzowie zapraszają klasyków współczesności

24.10 Odkrywając Pompeje i Herkulanum (por. galeria Pompeje w Europie 1748-1943 I, galeria Pompeje w Europie 1748-1943 II, galeria Pompeje w Europie 1748-1943 III oraz galeria Odrodzenie Pompejów w XIX i XX wieku)

31.10 Odrodzenie Sandra Botticellego (por. galeria Renesansy Sandra Botticellego I oraz galeria Renesansy Sandra Botticellego II)

07.11 Uczniowie Leonarda da Vinci (por. galeria Leonardo w ambasadzie Włoch w Paryżu)

14.11 Wokół Arcimbolda (por. galeria Arcimboldo. 2 x Flora)

21.11 Caravaggionizm (por. galeria Caravaggio i malarze z Północy I, galeria Caravaggio i malarze z Północy IICaravaggio i caravaggioniści I, galeria Caravaggio i caravaggioniści II, galeria Caravaggio i caravaggioniści III)

28.11 W kręgu grafiki Rembrandta (por. galeria Inspirując Rembrandta I)

05.12 Johannes Vermeer w sieci inspiracji (por. galeria Johannes Vermeer na Kwirynale, galeria Vermeer i malarstwo rodzajowe I)

12.12 Potęga Rubensa (por. galeria Peter Paul Rubens i jego następcy I oraz galeria Peter Paul Rubens i jego następcy II)

09.01 Podróż na Bliski Wschód. Orientalizm w malarstwie

16.01 – ferie
23.01 – ferie

30.01 Neostyle w architekturze (por. galeria Karol Fryderyk (Schinkel) Wielki)

06.02 William Turner i malarstwo dawne (por. galeria Turner w świetle Claude’a)

13.02 Śladami Eugène’a Delacroix’a (por. galeria Delacroix i nowoczesność I, galeria Delacroix i nowoczesność II oraz galeria Delacroix i nowoczesność III oraz galeria Delacroix i nowoczesność IV)

II semestr

20.02 Hiszpańskie fascynacje w XIX wieku

27.02 Wielki powrót rokoka

06.03 Europejskie inspiracje drzeworytem japońskim (por. galeria Inspirując się Japonią I, galeria Inspirując się Japonią II, galeria Inspirując się Japonią III oraz galeria Inspirując się Japonią IV, galeria Inspirując się Japonią V oraz video Japonizm w sztuce europejskiej)

13.03 Impresjonizm. Nie tylko światło i kolor

20.03 Musée imaginaire Vincenta van Gogha (por. galeria Daubigny / Monet / Van Gogh oraz galeria Japoński Vincent van Gogh I)

03.04 Paul Cézanne. Unowocześniając tradycję (por. galeria Paul Cézanne. pejzaż/martwa natura I oraz galeria Wokół Paula Cézanne’a)

10.04 Edvard Munch i ekspresjonizm (por. galeria Nowoczesny Edvard Munch, galeria Archetypy Edvarda Muncha I, galeria Archetypy Edvarda Muncha II, galeria Vincent van Gogh / Edvard Munch I oraz galeria Vincent van Gogh / Edvard Munch II)

17.04 Inspiracje sztuką pozaeuropejską na początku XX wieku (por. galeria Fascynacja Afryką i Oceanią I, galeria Fascynacja Afryką i Oceanią II oraz galeria Afrykańskie inspiracje dadaizmu w Berlinie)

24.04 Pablo Picasso i inni mistrzowie (por. galeria Pablo Picasso / Henri de Toulouse-Lautrec I, galeria Pablo Picasso. Portrety I oraz galeria 10 x Picasso)

08.05 Malarstwo abstrakcyjne i Claude Monet (por. galeria Claude Monet. Światło i kolor I)

15.05 Pop art i inspiracje (por. galeria Wielkie Whaam! Roya Lichtensteina I, galeria Pop Art z Whitney Museum, galeria Pop Art dookoła świata I, galeria Pop Art dookoła świata II oraz galeria Pop Art dookoła świata III)

22.05 Niepowtarzalny Fernando Botero (por. galeria Święte Fernando Botero)

29.05 Wykład niespodzianka(por. galeria Kształt czasu w Kunsthistorisches Museum I)